GutGut

Open
Adresse
náměstí Přemysla Otakara II. 38, 37001 Budweis Map
Öffnungszeiten
Di–So 10–13, 13:30–18 Uhr

Náš ateliér se nachází v parteru bytového domu v populární bratislavské čtvrti. Pokud to počasí dovoluje, což je asi 300 dní v roce, máme dveře otevřené do ulice. Známe všechny „postavičky“ ze čtvrti. Popíjejí a vedou nekonečné debaty o všedních tématech u večerky v sousedství. Často se stává, že se u nás jen tak někdo zastaví na kus řeči a kávu. Případně si nás spletou náhodní kolemjdoucí s kavárnou. Do ulice máme velké výklady. Okno ze zasedací místnosti směřuje do dvora, kde sousedé suší prádlo. Jsme propojení s životem na ulici i ve dvoře. Kdokoliv může vidět nás a naopak.

Stejný kontakt hledáme i ve své práci. Znejistit typologické stereotypy a zažité hranice privátního a kolektivního prostoru v různých měřítkách a typologiích. Máme rádi strohost, jednoduchost a účelnost, ale zároveň hravost a rozvolněnost. S materiály nakládáme volně a s lehkostí, často až kolážovitě. S oblibou vertikálně či horizontálně propojujeme prostory se záměrem rozšířit sdílený prostor. Projekt rekonstrukce industriálního objektu Mlynica pracuje s vertikálním propojením různých funkcí a Loft na Živnostenské nebo soutěžní návrh na lázně Grössling rozvíjejí horizontálně vrstvený plán. Revitalizace panelového domu v Rimavské Sobotě prostřednictvím nových zavěšených balkonů nastavuje možnost blízkého kontaktu a interakce mezi sousedy a otevírá tak možnost tvorby vztahů a komunitního bydlení.

Tento pohled na sdílení prostoru a jeho odraz v procesu tvorby nám byl odjakživa blízký, možná prožitý v dětství na zápraží, na dvorech za domy, anebo v zahradách bez plotů. Stal se nedílnou součástí naší architektonické tvorby a zároveň se odráží i v každodenním životě našeho ateliéru. Princip hledání kontaktu a stírání hranic aplikujeme ve všech měřítkách, ať už je to projekt malé chalupy či bytového domu.

I proto jsme tady. Otevíráme na měsíc náš ateliér přímo zde v galerii a otevíráme tak možnost nahlédnout do každodenního procesu tvorby architektury návštěvníkům. Stáváme se živou expozicí. Prostorová a provozní koláž veřejně přístupného prostoru galerie a kreativního prostředí architektonického ateliéru narušuje pomyslnou hranici mezi veřejným a soukromým. Dveře máme otevřené. Vítejte